Programme Tool Amsterdam 2020

Please filter items using the days, topics and room numbers below.

To show all session, please tick the select all button.

Programme Overview (pdf)Exhibition

timer Loading ... please wait


Filter by Topic


Apply
Friday 02 Oct

Free Paper Session 1: Mixed

FP 08:30:00- 10:30:00 | Room: Forum

Chairperson:
Lotte Welinder DENMARK
Huban Atilla TURKEY

Friday 02 Oct

Poster Village 1: Retina

08:30:00- 10:30:00 | Room: Poster Village

Moderators:
Alejandra Daruich-Matet FRANCE
Gavin Tan SINGAPORE

Friday 02 Oct

Paediatric Cataract

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Deborah Vanderveen USA
Jagat Ram INDIA
 

Speakers:
J. Ram INDIA
Management of children with cataract with PHPV

M.J. Tassignon BELGIUM
European paediatric registry

J.T. de Faber NETHERLANDS
Long term experience Artisan IOL use in the Netherlands

H. Elhilali EGYPT
Management of Subluxated lenses in Children

E. Bothun USA
Toddler Aphakia and Pseudophakia Study

B. Ventura BRAZIL
Paediatric cataract surgery in eyes with microspherophakia

D. Bremond-Gignac FRANCE
Aniridia and paediatric cataract

D. VanderVeen USA
Management of the posterior capsule and secondary opacities
 

10.30
End of session

Friday 02 Oct

Goniotomy

08:30:00- 10:30:00 | Room: Wetlab

Wetlab Instructors:
Nicola Freeman SOUTH AFRICA
Sirisha Senthil INDIA
Alicia Serra SPAIN

Friday 02 Oct

Oculoplastic Workshop 1

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 4

Workshop Instructors:
Manoj Parulekar UK
Bobby Korn USA

Friday 02 Oct

Genetics 101

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Line Kessel DENMARK
Karthikeyan Arcot Sadagopan CHINA
 

Speakers:
L. Kessel DENMARK
Anterior Segment: Genetics of Pediatric cataracts/Retinal dystrophies

K. Sadagopan CHINA
Albinism and its allied disorders

A. Levin USA
Neuro-Ophthalmology: Genetics of Opticatrophy

J. Capasso USA H. Scanga USA
Practical Pearls and pitfalls in Genetic counselling
 

10.30
End of session

Friday 02 Oct

Free Paper Session 2: Strabismus

FP 08:30:00- 10:30:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Raed Shatnawi INDIA
Noa Ela-Dalman ISRAEL

Friday 02 Oct

Free Paper Session 3: Strabismus

FP 08:30:00- 10:30:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Muhammed Younes LEBANON
Kathryn McCreery IRELAND

Friday 02 Oct

Free Paper Session 4: Mixed

FP 08:30:00- 10:30:00 | Room: Forum

Chairperson:
Rita Gama PORTUGAL
Jefferson Doyle USA

Friday 02 Oct

Poster Village 2: Paediatric Glaucoma

11:00:00- 13:00:00 | Room: Poster Village

Moderators:
Sushmita Kaushick INDIA
Carole Cherfan LEBANON

Friday 02 Oct

Oculoplastics Workshop 2

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 4

Workshop Instructors:
Sunil Morelekar INDIA
Katye Tambe UK

Friday 02 Oct

Paediatric Uveitis

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Regitze Bangsgaard DENMARK
Somasheila Murthy INDIA
 

Speakers:
A. Heiligenhaus GERMANY
Treatment guidelines

J. Boer NETHERLANDS

R. Bangsgaard DENMARK
Glucocorticoid treatment in uveitis

S. Murthy INDIA
Paediatric uveitis in the developing world 

S. Leinonen FINLAND
“Treatment of jia uveitis and endcome from 90s to now”/epidemiological data in developed countries
 

13.00
End of session

Friday 02 Oct

Capsulorhexis

11:00:00- 13:00:00 | Room: Wetlab

Wetlab Instructors:
Ramesh Kekunnaya INDIA
Will Moore UK

Friday 02 Oct

Paediatric Cornea

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Muralidhar Ramappa INDIA
Federico Cremona ARGENTINA

Speakers:
M. Ramappa INDIA
Unravelling Congenital Cloudy Cornea

A. O Khan USA
Disorders of Corneal Size and Shape

A. Ali CANADA
Sclerocornea: Challenges in Diagnosis and Management

S. Chaurasia INDIA
Primary Congenital Aphakia

A. Levin USA
Genetics of Congenital Corneal Opacification: Impact on Diagnosis and Treatment – A Special Focus on Congenital Aniridia

G. Zadman USA
The Epidemiology and Management of Paediatric Corneal Opacities

A. Ali CANADA
Ocular Manifestations of SJS and TEN in Children

N. Gokhale INDIA
Systematic Approach to Managing Vernal Keratoconjunctivitis In Clinical Practice: Severity Grading System and A Treatment Algorithm

V. Jhanji USA
Non-Herpetic Infectious Keratitis: Decision Making and Therapy

M. Ramappa INDIA
Manifestaion and Management of Herpetic Eye Infections in Children

A. Ali CANADA
Management of Paediatric Keratoconus
 

13.00
End of session

Friday 02 Oct

Free Paper Session 5: Paediatric Cataract

FP 11:00:00- 13:00:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Virendar Sachdeva INDIA
Rupal Trivedi USA

Friday 02 Oct

Free Paper Session 6: Paediatric Glaucoma

FP 11:00:00- 13:00:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Nancy Hanna USA
Vinay Gupta INDIA

Friday 02 Oct

Free Paper Session 7: Paediatric Retina

FP 11:00:00- 13:00:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Araceli Trueba SPAIN
Line Kessel DENMARK

Friday 02 Oct

Free Paper Session 8: Mixed

FP 11:00:00- 13:00:00 | Room: Forum

Chairperson:
Rita Gama PORTUGAL
Jefferson Doyle USA

Friday 02 Oct

Keratitis & Conjunctivitis

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Vishal Jhanji USA
Sihem Lazreg ALGERIA
 

Speakers:
A. Al-Otaibi SAUDI ARABIA
Paediatric infectious keratitis: What is different in etiology and treatment?

S. Lazreg ALGERIA
Vernal Keratoconjunctivitis

F. Chiambaretta FRANCE
Atopic Keratoconjunctivitis: Allergy and Eye

S. Hajirah USA
SJS/TEN in pediatric age group

E. Villani ITALY
Corneal imaging in infectious keratitis

V. Jhanji USA
TBD
 

16.30
End of session

Friday 02 Oct

MISS Drylab

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 4

Wetlab Instructors:
Daniel Mojon SWITZERLAND
Saurabh Jain UK

Friday 02 Oct

Lacrijet Wetlab

14:30:00- 16:30:00 | Room: Wetlab

Wetlab Instructors:
Dominique Bremond-Gignac FRANCE
Bill Katowicz USA

Friday 02 Oct

Poster Village 3: Child Eye Health

14:30:00- 16:30:00 | Room: Poster Village

Moderator:
Arlette van Sorge NETHERLANDS
Lisbeth Jelveh Sandfeld DENMARK

Friday 02 Oct

Intraocular Tumours

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Alenka Lavric UK
Arun Singh USA
 

Speakers:
D. Fabian ISRAEL
RB: Global Perspective

M. Sagoo UK
RB: Diagnosis and Staging

F. Munier SWITZERLAND
RB: Treatment Options – Focal therapy

A. Singh USA
RB: Treatment Options – IVC vs IAC

A. Mallipatna CANADA
RB: Enucleation done – What is next

M. Aronow USA
Intraocular vascular tumors

A. Lavric SLOVENIA
Free Paper
 

16.30
End of session

Friday 02 Oct

Free Paper Session 10: Genetics

FP 14:30:00- 16:30:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Hannah Scanga USA
Sophie Valleix FRANCE

Friday 02 Oct

Free Paper Session 9: Oculoplasty

FP 14:30:00- 16:30:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Jill Foster USA

Friday 02 Oct

Free Paper Session 12: Mixed

FP 14:30:00- 16:30:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Eva Gajdosova UK
Matt Pihlblad USA

Friday 02 Oct

Free Paper Session 11: Mixed

FP 14:30:00- 16:30:00 | Room: Forum

Chairpersons:
Azura Ramlee MALASYIA
Daniel Salchow GERMANY

Saturday 03 Oct

Strabismus Workshop 1

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 4

Workshop Instructors:
Jun Hong Li CHINA
Ramesh Kekunnaya INDIA

Saturday 03 Oct

Paediatric Glaucoma

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Nicola Freeman SOUTH AFRICA
Alex Levin USA

Saturday 03 Oct

MITO Disease

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Paul Phillips USA
Bruce Cohen USA
Veeral Shah USA

Saturday 03 Oct

Orbital Tumours

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 2

Chairpersons:
Ashwin Reddy UK
Perooz Saeed NETHERLANDS
 

Speakers:
S. Genders NETHERLANDS
Fibrous Dysplasia

C. Bennebroek NETHERLANDS
Orbital Gliomas

P. Saeed NETHERLANDS
TBD

A. Reddy UK
TBD
 

10.30
End of session

Saturday 03 Oct

Poster Village 4: ROP

08:30:00- 10:30:00 | Room: Poster Village

Moderators:
Nicoline Schalij-Delfos NETHERLANDS
Meindert de Vries BELGIUM

Saturday 03 Oct

Angle Surgery & Filtration Surgery

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 5

Chairpersons:
Alicia Serra SPAIN
Christianne Rolim BRAZIL

Saturday 03 Oct

Paediatric Dry Eye

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 2

Chairpersons:
Dominique Bremond-Gignac FRANCE
Edoardo Villani ITALY
 

Speakers:
E. Villani ITALY
What we know on dry eye and what we don’t know on paediatric dry eye

D. Bremond-Gignac FRANCE
Paediatric dry eye in rare diseases: open issues and therapeutic challenges
 

13.00
End of session

Saturday 03 Oct

Update on Myopia Control: Evidence & Practicalities

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Audrey Chia SINGAPORE
Sue Cotter USA
 

Speakers:
I. Morgan AUSTRALIA
Evidence on environment and various community programs

M. Bullimore USA
Evidence on spectacles and contact lenses

A. Webber AUSTRALIA
Practical tips on using contact lenses for myopia control – pros and cons

S. Wei Leo SINGAPORE
Evidence on pharmacologics

P. Wu TAIWAN
Practical tips on using atropine
 

13.00
End of session

Saturday 03 Oct

Strabismus Workshop 2

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 4

Workshop Instructors:
Yair Morad ISRAEL
Richard Hertle USA

Saturday 03 Oct

Controversies in IIH

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Shuan Dai AUSTRALIA
Ellen Mitchell USA
 

Speakers:
V. Sachdeva INDIA
Paediatric IIH clinical surveillance/monitoring – ophthalmology perspective

K. Tan AUSTRALIA
Ocular diagnostic tools in IIH-Role of OCT/disc photography

C. Lai HONG KONG
Ocular motility abnormalities in children with IIH

S. Dai AUSTRALIA
IIH without papilledema

E. Mitchell USA
Shunt versus nerve sheath fenestration in IIH
 

13.00
End of session

Saturday 03 Oct

Poster Village 5: Cataract

11:00:00- 13:00:00 | Room: Poster Village

Moderators:
Marije Siminia NETHERLANDS
Darius Hildebrand UK

Saturday 03 Oct

CVI

11:00:00- 13:00:00 | Room: Hall 5

Chairpersons:
Beth Ramella USA
Glen Gole AUSTRALIA

Speakers:
G. Dutton UK

F. Pilon NETHERLANDS

T. Schwartz USA

S. Lehman DENMARK

13.00
End of session

Saturday 03 Oct

Interactive Session

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Nicoline Schalij-Delfos NETHERLANDS
 

Speakers:
D. Hildebrand UK
Eyelids and Orbit

D. Bremond-Gignac FRANCE
External Disease  

A. Serra SPAIN
Cataract and Glaucoma 

M. Tekavic Pompe SLOVENIA
Diagnostic Tests (OCT, color vision, electro etc.)

I. Casteels BELGIUM
Optic Disc (NO / nystagmus)

E. Larsson SWEDEN
Retinal Disease (hereditary, acquired, VR)

J. Boer NETHERLANDS
Intraocular Infections (masquerade)

N. Schalij-Delfos NETHERLANDS
Ocular Trauma
 

16.30
End of session

Saturday 03 Oct

Medical Retina

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 2

Chairpersons:
Elias Traboulsi USA
Alki Liasis UK

Saturday 03 Oct

Early Intervention

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Arlette van Sorge NETHERLANDS
Lea Hyvarinen FINLAND
Adedayo Adio NIGERIA
 

Speakers:
L. Hyrvarinen FINLAND
The value of early intervention methods

R. Duke UK
Detection of atypically developing infants and children with CP by paediatricians, other colleagues, therapists and teachers by spreading information

A. Adio NIGERIA
Early detection and rehabilitation of low vision and blind kids

L. Lawrence USA
What teachers Find when screening school kids for ocular problems

C. Williams UK
Assessment of visual functions and functioning in atypically developing infants
 

16.30
End of session

Saturday 03 Oct

Medical Education Technology

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 5

Chairpersons:
Sunil Moreker INDIA
Annegret Dahlman Noor UK
 

Speakers:
H. Filipe PORTUGAL
Self-determined learning and thinking skills

J. Lam SINGAPORE
Technology for Strabismus Training

M. Gearinger USA
Backwards Design in Curriculum Development

N. Colton UK
E learning solutions and simulations

S. Moreker INDIA
How to use eportfolios to document learning and CPD

M. de Smedth NETHERLANDS
How can robotics be used as training technology?
 

16.30
End of session

Saturday 03 Oct

Poster Village 6: Mixed Session

14:30:00- 16:30:00 | Room: Poster Village

Moderators:
Michael Forrest AUSTRALIA
Samir El-Mulki JORDAN

Saturday 03 Oct

Exotropia

14:30:00- 16:30:00 | Room: Hall 4

Chairpersons:
Kimberley Tan AUSTRALIA
Wei Zhang CHINA
 

Speakers:
S. Dai AUSTRALIA

A. Wang TAIWAN

H. Lee KOREA

N. Stonex NEW ZEALAND

B. Lana Ducca de Andrade BRAZIL

M. Parulekar UK

J. Hong Li UK
 

16.30
End of session

Sunday 04 Oct

Amblyopia

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 4

Chairpersons:
Jonathan Holmes USA
Jan Roelof Polling NETHERLANDS
 

Speakers:
S. Guimaraes PORTUGAL
Screening for amblyopia

K. Nanda USA
Are Cardiff Acuity Cards enough to detect amblyopia?

J. Polling NETHERLANDS
Current treatments for amblyopia

H. Davis UK
Does the presence of Latent nystagmus affect how we manage amblyopia?

J. Holmes USA
Quality of life in amblyopia

Z. Li/G. Li CHINA
Alternative treatments for amblyopia

L. Hamm NEW ZEALAND
Approaches to deprivation amblyopia
 

10.30
End of session

Sunday 04 Oct

Esotropia

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Dominique Thouvenin FRANCE
Federico Velez USA

Sunday 04 Oct

Nystagmus

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Alain Spielmann FRANCE
Richard Hertle USA
Marcel Ten Tusscher BELGIUM
 

Speakers:
I. Gotlob UK
Treatment of abnormal head positions in nystagmus

A. Spielmann FRANCE
Treatments

D. Yang CHINA
Treatments

R. Hertle USA
Treatments
 

10.30
End of session

Sunday 04 Oct

Poster Village 7: Strabismus

08:30:00- 10:30:00 | Room: Poster Village

Moderators:
Mauro Goldchmit BRAZIL
Alvit Wolf ISRAEL

Sunday 04 Oct

ROP

08:30:00- 10:30:00 | Room: Hall 2

Chairpersons:
Manca Tekavic Pompe SLOVENIA
Gil Binenbaum USA
 

Speakers:
M. Tekavcic Pompe SLOVENIA
TBD

K. Trzcionkowska NETHERLANDS
NEDROP Study

G. Binenbaum USA
TBD

C. Claes BELGIUM
Vitreretinal surgery for ROP – When and Why?

Y. Fong Choong MALASYIA
Atosiban: A New Cause for Severe Rop in Low Risk Infants?
 

10.30
End of session

Sunday 04 Oct

Systemic Diseases important not to miss

13:20:00- 15:20:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Arif Khan SAUDI ARABIA
Edoardo Silva PORTUGAL
 

Speakers:
C. Lloyd UK
Paediatric Cataract

E. Traboulsi USA
Ectopia Lentis
 

15.20
End of session

Sunday 04 Oct

Accomodative Esotropia

13:20:00- 15:20:00 | Room: Hall 1

Chairpersons:
Monte Del Monte USA
Lionel Kowal AUSTRALIA

Sunday 04 Oct

Surgical Retina

13:20:00- 15:20:00 | Room: Hall 2

Chairpersons:
Karl Skip Olsen USA
CK Patel UK
 

Speakers:
W. Wu CHINA
Vitrectomy for Detachment, Vessels, and Blood: Pearls of Practice for the Paediatric Ophthalmologist

K. Olsen USA
Anterior Segment Dysgenesis: Front to Back

C. Patel UK
You scratch my back and I will scratch yours: The tale of a Paediatric Ophthalmologist and a Vitreoretinal Surgeon

M. Parulekar UK
You scratch my back and I will scratch yours: The tale of a Paediatric Ophthalmologist and a Vitreoretinal Surgeon

D. Fischer GERMANY
Vitreoretinal Surgery for Inherited Retinal Disease
 

15.20
End of session

Sunday 04 Oct

Systemic Diseases important not to miss

13:20:00- 15:20:00 | Room: Hall 3

Chairpersons:
Arif Khan SAUDI ARABIA
Edoardo Silva PORTUGAL
 

Speakers:
C. Lloyd UK
Paediatric Cataract

E. Traboulsi USA
Ectopia Lentis
 

15.20
End of session

Sunday 04 Oct

Lids

13:20:00- 15:20:00 | Room: Hall 4

Chairpersons:
Jenny Yu USA
Stijn Genders NETHERLANDS

Sunday 04 Oct

Poster Village 8: Strabismus

13:20:00- 15:20:00 | Room: Poster Village

Moderator:
Tsu-Hzun Tsai TAIWAN
Rahul Bhola USA

Sunday 04 Oct

Neuro-Ophthalmology – Stranger Danger

13:20:00- 15:20:00 | Room: Hall 5

Chairpersons:
Preeti Patil USA
Ambika Selvakumar INDIA